Via ferrata na upalny dzień

Czyli jak nie znienawidzić wspinania po via ferratach w czasie gorącego lata

Tak jak zimową stolicą Polski jest Zakopane, tak w Austrii takie miano bezapelacyjnie otrzymuje Innsbruck. Jest mekką narciarzy i snowboardzistów. Ale również latem oferuje atrakcje dla wszystkich miłośników gór. Piesze wędrówki, krótkie wspinaczkowe drogi sportowe, długie drogi wielowyciągowe, via ferraty – każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników sportów wodnych jest wiele jezior gdzie można popływać na SUPie, windsurfingu czy nawet kitesurfingu. 30 minut jazdy samochodem od Innsbrucku jest również wyciąg do wakeboardingu. Zero nudy!

Innsbruck jest świetną bazą wypadową na cały Tyrol. Można z niego robić jednodniowe wypady lub kilkudniowe wycieczki. Można też zatrzymać się w mniejszej miejscowości w okolicy. Sam Innsbruck jest świetną opcją na dzień restowy bądź gorszą pogodę. Malownicze położone miasto z pewnością zachwyci również górołazów.

Ten post jest początkiem cyklu o okolicach Innsbrucku. Poza nim będzie jeszcze kilka wpisów z Austrii, którą bardzo lubimy ponieważ oferuje niezliczone możliwości do spędzania czasu poza domem.

Via ferrata na upalny dzień
Upoluj infografikę
Infografika Innsbruck via ferrata Lehner Wasserfall

Lehner Wasserfall Klettersteig 

 

Via ferrata Lehner Wasserfall Klettersteig jest doskonałym rozwiązaniem na upalne letnie dni w Tyrolu. Przebiega w większości bardzo blisko wodospadu, który roztacza wokół przyjemną chłodną mgiełkę. Dzięki niej wspinaczka nawet przy wysokiej temperaturze i grzejącym słońcu jest bardzo przyjemna. Nad samym wodospadem zamontowany został most linowy. Jest to ostatni odcinek via ferraty będący jej doskonałym ukoronowaniem.

Start via ferraty znajduje się w miejscowości Lehn około 70km i 1h drogi od Innsbrucku. Najpierw jedziemy drogą numer A12 na zachód, żeby następnie po przejechaniu 50km zjechać na drogę 186 w kierunku Solden. Przed miejscowością Au skręcamy w lewo na Winklen i dojeżdżamy na parking za Local Heritage Museum (płatny €4 w automacie, pamiętajcie, żeby mieć ze sobą monety!).

Dojście do startu via ferraty zajmuje około 15 minut i pnie się dość stromo pod górę. Początek via ferraty jest zaraz za mostem. Łatwo ten start jednak przeoczyć ponieważ nie ma tam zbyt wielkich trudności.

Prosty fragment via ferraty Lehner Wasserfall

Via ferrata rozpoczyna się trudnościami C, które wymagają trochę wspinaczki w pionie. Nie polecamy jej grupie, gdzie wszyscy są nowicjuszami. Jeśli jednak robiliście już wcześniej via ferraty o podobnych trudnościach a macie wśród siebie jedną nową osobę o dobrej kondycji fizycznej, to nie wahajcie się jej zabrać ze sobą. Najlepiej żeby szła po środku, wówczas zarówno osoba przed nią jak i ta za nią będzie mogła jej dawać wskazówki jak się poruszać, gdzie przepinać itd.

Po dwóch odcinkach z wyceną C mamy chwilę w terenie A/B. To dobre miejsce na krótki odpoczynek po trudnościach. Następnie wchodzimy w teren B/C i kolejno w długi i bardzo ładny trawers o wycenie B. Kończy się on rozwidleniem gdzie możemy wybrać z dwóch wariantów. Pierwszy schodzi pod sam wodospad i pnie się do góry po skale na prawo od niego. Jeden z jego odcinków ma wycenę E. Prawdopodobnie ze względu na mokre i śliskie podłoże. Drugi wariant idzie dalej do góry i ma wycenę B z krótkim wariantem D/E (przewieszenie), które można ominąć bokiem. Po tym odcinku wychodzimy w łatwy teren, który jest kapitalnym miejscem na przerwę, widać stąd wodospad i dolatuje do nas przyjemna bryza.

Wodospad Lehner
Za mostem linowym nad wodospadem Lehner

Za mostkiem pozostaje około 10min przejścia via ferraty w wycenie A/B. Potem już tylko zejście szutrową drogą w stronę parkingu, które zajmuje około 1h.

Piburgersee

 

Całość zajmie Wam około 3-3,5h. Po trudach via ferraty warto wybrać się nad jezioro Piburger See. Aby tam dotrzeć musimy udać się w drogę powrotną do Innsbrucku (dokładnie w kierunku, z którego przyjechaliśmy) i w miejscowości Oetz skręcić po znakach na Piburger See. Dojeżdżamy do Seelodge Piburg i na parkingu zostawiamy samochód (opłata €3). Spacer z parkingu do jeziora zajmuje około 20-30min w zależności do którego punktu przy jeziorze chcecie dotrzeć. Oficjalnie wejść do wody można tylko z plaży przy restauracji na południowo-wschodnim brzegu jeziora. Linia brzegowa poza tym miejscem jest dość wysoka, ale jest wiele innych miejsc, gdzie można usiąść przy brzegu i wskoczyć do jeziora. Woda jest przyjemnie chłodna, doskonała na upalny dzień, a po środku jeziora jest platforma na którą można wyjść, gdy zmęczy nas pływanie.

Na mostku nad wodospadem Lehner
Magda Bodziony (zdjęcia)
div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://outdoorito.com/wp-content/uploads/2017/08/Wodospad_Lehner.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 800px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}